krisztinaA konferencia mottója a „Together in Transition - Empowering Sustainability” volt. Frappáns magyar megfelelőjét némileg nehéz megtalálni, de kifejezi az átalakulást, az átalakítást célzó közös munkát és közösségi szándékot, illetve a fenntarthatóságra nevelést, az ezzel kapcsolatos tudás átadását.

Magyarországról érkeztünk

A konferenciára magyar részről négyen látogattunk el. Szabó Krisztina, a Reflex Környezetvédő Egyesület, illetve Magyarországi Éghajlatvédelmi Szövetség külföldi kapcsolattartója; Laki György, Kajárpéc polgármestere és a szövetség alelnöke; Szalontai Lajos a Miskolci Egyetemről illetve Marosvásárhely önkormányzatától Csegzi Sándor, aki egyben egy EU-s pályázati partnerünk is.

Időjárás? Nem is számítottunk jobbra!

Tulipánokkal és esernyőkkel tarkított Hágai utunk meglehetősen esősre, szelesre és hidegre sikeredett, ám arrafelé ez nem igazán mondható szokatlan dolognak. Ugyan a konferenciateremben zajló szakmai eseményeket a zord időjárás nem veszélyeztette, a kiegészítő programokon részt venni szándékozókat annál inkább próbára tette. Ettől függetlenül a lelkesebb, rutinosabb vagy épp kíváncsibb résztvevők esernyővel felszerelkezve mindenhova eljutottak.

Szakmai programok

Május 15-én részt vettem az Európai Klímaszövetség nemzeti koordinátorainak aktuális - évente kétszer megszervezett - találkozóján, ahol a résztvevők megosztották egymással az elmúlt fél év országos szintű történéseit, a tagtelepülésekben történt változásokat, tendenciákat. Ezt követően a jövőbeli tervekről és kilátásokról beszélgettünk.

Késő délután a hágai önkormányzat büfés fogadás keretében megvendégelte a szakmai találkozó résztvevőit, ezzel a konferencia hivatalosan is kezdetét vette.

Egy valódi hercegnő

A konferencia facilitátora Laurentien van Oranje hercegnő, a Missing Chapter Foundation (Hiányzó Fejezet Alapítvány) alapítója volt. Talán egy hercegnőről ezt sosem gondolnánk, de nála felkészültebb, humorosabb, frappánsabb facilitátorral még sosem találkoztam. Kedves, következetes szigorával még azt is elérte, hogy a résztvevők minden esetben betartsák a felszólalásra megszabott időkeretet, így egyszer sem jutottunk el arra a pontra, mikor az ember gondolatai - a szakmai információk helyett - már csak a büfében várakozó kávék körül keringenek.

Nézőpontok

Május 16-án délelőtt a tudomány, a marketing és a gazdaság oldaláról vettük górcső alá a konferencia alaptémakörét az „Átalakulást”.

Tudományos perspektíva

Jan Rotmans, az „Átalakulás” elméletének egyik atyja. Olyan kérdéseket vetett fel, hogy mi szükségeltetik ahhoz, hogy társadalmunk egészét motiváljuk a változtatásra? Hogyan lehetséges az „átalakulás” gondolatának segítségével karbon-semleges önkormányzatok létrejöttét, kialakulását elérni?

Gazdasági perspektíva

Ruud Koornstra holland vállalkozó egész eddigi életét a fenntarthatóság népszerűsítésének szentelte. Véleménye szerint a karbon-semleges jövő eléréséhez innováció szükséges. A nagy vállalatok ideje leáldozott, elgondolása szerint az innováció a kisebb vállalkozásokból fog kiindulni.

Marketing perspektíva

Oliver Lawder egy marketing ügynökségtől érkezett, s arról beszélt a konferencia résztvevőinek, hogyan lehet az embereket bizonyos témákban érintetté tenni, hogyan lehet őket egy jó célnak megnyerni.

Kiscsoportos beszélgetések

A délután folyamán kisebb csoportokra tagozódva folytatódott a szakmai munka. Több fontos téma közül is választhattunk. Én a Polgármesterek Szövetségéről szóló megbeszélésen vettem részt, ahol a Szövetség tagtelepüléseiről, pontosan Spanyolországból, Németországból, Olaszországból, Ukrajnából, Ausztriából, Hollandiából érkezett polgármesterek beszélgettek egymással arról, melyek az együttműködés előnyei, illetve milyen nehézségek merülhetnek fel. Jelenleg, több mint 4.300 önkormányzat csatlakozott a szövetséghez és a beadott SEAP-ok (Fenntartható Energia Akció Program) száma is egyre nő. Mégis komoly kihívásokkal kell szembenézni az ambiciózus vállalások megvalósítása során, illetve a finanszírozás biztosítása kapcsán.

Este a Madurodam (Hollandia kicsiben - makettek) meglátogatása némi kihívást jelentett az eső és a szél miatt, de a holland időjárási viszonyokra felkészült házigazdáktól kapott hatalmas és erős esernyők segítségével bebarangolhattuk a felejthetetlen makett-parkot, azaz Hollandiát „kicsiben”. Itt fogyaszthattuk el vacsoránkat is Laurentien hercegnő és a hágai önkormányzat képviselőinek társaságában.

A 17-i nap első programja a Projekt Aukció volt, ahol 15 projekt kapott lehetőséget a villámbemutatkozásra. Mindössze 60 másodpercben kellett vázolni a projekteket, ami alapján a konferencia résztvevői kiválaszthatták az érdeklődésüket leginkább felkeltő ötletet. Ezt követően kis kerekasztalok mellett beszélgettünk az adott projekt részleteiről. Nekem sikerült 59 másodpercben bemutatnom az Európai Unió „Life Long Learning” programja által támogatott Clipma projektünket, melynek keretében - partnereinkkel közösen - Ausztriában, Szlovákiában, Szlovéniában és Magyarországon szerveztünk éghajlatvédelmi szakemberképzést. A szóban forgó projekt révén országonként 17-23 résztvevő végezte el sikeresen a kurzust és kaphatta meg a képzést igazoló oklevelet.

Május 17-én délután politikusok, gazdasági szakemberek és önkormányzati szakemberek közreműködésével az energia rendszer jövőjéről szerveztek vitafórumot. Ezt a programot sajnos félidőben ott kellett hagynunk, hogy elérjük hazafelé tartó vonatunkat.

A konferencián számos új, érdekes és hasznos információhoz jutottunk, melyek minden bizonnyal segítségünkre lesznek a hazai munka folytatásában.

Szabó Krisztina

Reflex Környezetvédő Egyesület - Magyarországi Éghajlatvédelmi Szövetség