Az Éghajlatvédelmi Szövetségben együttműködő civil szervezetek évek óta dolgoznak együtt települések közösségeivel és önkormányzataival. Az elmúlt években örömteli volt látni, hogy az épületenergetikai megoldások, a megújuló energiákat hasznosító rendszerek vagy a helyi termelést és értékesítést szolgáló kezdeményezések közismerté és egyre gyakoribbá váltak. Ugyanakkor úgy tűnik, a települési zöldterületek és különösen a települési fák szerepe az éghajlatváltozás folyamatának fékezésben nem kellően ismert és elismert.  Könnyen és gyakran estnek áldozatául a helyi fejlesztéseknek értékes fák, fasorok vagy akár nagyobb erdősült területek is. Az Agrárminisztérium Zöld Forrás programjának támogatásával elkészült az Éghajlatvédelmi Szövetség útmutatója, mellyel a települési önkormányzatoknak és helyi közösségeknek igyekszik segíteni fás területeik megóvásában, fejlesztésében.

Az erdő legyen veled!

- avagy többet ésszel, mint láncfűrésszel!

Az Éghajlatvédelmi Szövetség útmutatója települési önkormányzatoknak és helyi közösségeknek

Ugyanakkor úgy tűnik, a települési zöldterületek és különösen a települési fák szerepe az éghajlatváltozás folyamatának fékezésben nem kellően ismert és elismert.  Könnyen és gyakran estnek áldozatául a helyi fejlesztéseknek értékes fák, fasorok vagy akár nagyobb erdősült területek is. A problémát tovább tetézi, hogy a meglévő zöldvagyont – esetünkben elsősorban a fákat, fás területeket – sokszor ad hoc módon fejlesztik, illetve nem kezelik, gondozzák megfelelően, ezért rossz állapotba kerülnek.

E szomorú felismerés alapján jött létre a Szövetség „Az erdő legyen veled!” programja, illetve azon belül jelen útmutató és jó példák gyűjteménye, melyben tíz fejezet keretében tekintjük át a témakört:

I. A fa érték!                                                 3-6. oldal

II. Leltárba vett fák                                       7-9. oldal

III. Védett fák                                               10-11. oldal

IV. Helyet a fáknak                                      12-14. oldal

V. Középpontban a fa                                  15-18. oldal

VI. Közösségben a fákért                            19-22. oldal

VII. Csonkolás nélkül                                   23-25. oldal

VIII. Munka a fák körül                                 26-28. oldal

IX. Ki kell vágni?! A kivágott fa pótlása        29-31. oldal

X. Mielőtt kikötnéd magad!                          32-34. oldal

A kiadvány az Éghajlatvédelmi Szövetség tagszervezeteinek közreműködésével készült az Agrárminisztérium Zöld Forrás pályázati programjának támogatásával.

Mellékletek:
Fájl letöltése (Varosi_fak_utmutato_kicsi.pdf)Városi fák útmutató[ ]4660 kB