23 környezetvédő szervezet, köztük az Éghajlatvédelmi Szövetség azzal a kéréssel fordult nyílt levélben Áder János köztársasági elnökhöz, hogy a fenntarthatóság érdekében felügyelje a hágai eljárást lezáró szerződés kötésének folyamatát. Akadályozza meg, hogy olyan meggondolatlan szerződés szülessen, aminek a felbontásáért gyerekeinknek, unokáinknak ismét a hágai bírósághoz kell majd fordulnia.

Áder János
Magyarország Elnöke
Köztársasági Elnöki Hivatal

Tárgy: Környezetvédő szervezetek kérése

Tisztelt Elnök Úr!

Magyarország környezeti problémái közül kiemelkedik a Duna 1992. évi jogellenes elterelése. A rendezés hosszú évek óta várat magára. Sőt, a hírek szerint, most a magyar tárgyalófél olyan terveket fontolgat, amely akadály lehet a méltányos magyar-szlovák megegyezés útjában. Újabb dunai gátakat terveznek, és a természetes vízmennyiség megalázóan kis töredékét biztosító vízmegosztásba akarnak beletörődni.

A szigetközi-csallóközi térség természeti kárainak mérséklése nem lehetséges a Dunába engedett víz mennyiségének növelése nélkül. Ezért az új államközi szerződéstől nem új gátakat, hanem a Duna vizének környezeti követelményeket kielégítő megosztását várjuk, ahogyan azt a hágai ítélet előírja. A megegyezés,a szerződés kötése az állam joga és feladata. A természetet féltő közember a Duna érdekében mást nem tehet, mint újra és újra emlékeztet a probléma megoldatlanságára, és kéri, hogy a jövő nemzedék előtt is vállalható magyar-szlovák szerződésről tárgyaljanak.

Tisztelt Elnök Úr! A fenntartható fejlődés és a vizek védelme iránti elkötelezettségében bízva, kérjük, felügyelje a hágai eljárást lezáró szerződés kötésének folyamatát. Akadályozza meg, hogy meggondolatlan szerződés szülessen, aminek a felbontásáért gyerekeinknek, unokáinknak ismét a hágai bírósághoz kell majd fordulnia.

Váljon mielőbb történelmi múlttá a bős-nagymarosi ügy, és a Duna hömpölyögjön ismét határfolyóhoz illő méltósággal a szigetközi szakaszon!

Budapest, 2015. szeptember 29.

Tisztelettel:
Ács Sándorné ügyvezető, Kishantosi Vidékfejlesztési Központ
Dr. Bardóczyné Székely Emőke, Csörsz árok mente Egyesület
Bogár István elnök, Domberdő Természetvédelmi Egyesület
Bojtos Ferenc irodavezető, Csemete Természet- és Környezetvédelmi Egyesület
Ertsey Attila elnökségi tag, Élőlánc Magyarországért
Farkas István Tamás ügyvezető elnök, Magyar Természetvédők Szövetség
Fenyvesi László, MME Fejér megyei csoport
Dr. Hajósy Adrienne programvezető, Nők a Balatonért Egyesület
Kajner Péter elnök, Szövetség az Élő Tiszáért
Dr. Kalas György Ökológiai Stúdió Alapítvány
Kiss József ügyvezető elnök, Holocén Természetvédelmi Egyesület