Világunk egyre melegebbé válik. Az ok nem más, mint az emberi tevékenység és természetes változók összessége. Világszerte egységesen és folyamatosan emelkedik a bolygó átlaghőmérséklete az ipari forradalomtól számítva pedig még hangsúlyosabb a változás.

A NASA-nál folyamatosan figyelik a hőmérsékletváltozást a GISS (Goddard Institute for Space Studies) szakemberei. A kutatások megállapították, hogy 1880 óta 0,8 Celsius-fokkal növekedett a Föld átlaghőmérséklete és a 0,8 fokos felmelegedés kétharmada 1975-től datálható.

Global Warming Mapped

Color bar for Global Warming Mapped
acquired January 1, 2000 - December 31, 2009

Global Warming Mapped

Color bar for Global Warming Mapped
acquired January 1, 1970 - December 31, 1979

A mellékelt ábrákon a hőmérsékleti anomáliákat láthatjuk 2000-2009, valamint 1970-1979 viszonylatában. A térképek nem mutatnak abszolút hőmérsékleti értékeket, pusztán a felmelegedés arányait szemléltetik egy 1951-től 1980-ig tartó nyugalmi időszakhoz viszonyítva. Ezt a periódust az Amerikai Nemzeti Meteorológiai Szolgálat állapította meg, mivel legalább egy három évtizedes periódust kell alapul venni ahhoz, hogy „normál” átlaghőmérsékleti értékeket láthassunk. Ráadásul ez egy olyan időszak, amikor a mai felnőtt nemzedék nevelkedett, így a közös felelősségvállalás is jobban érzékeltethető.

A GISS nyilvánosan elérhető adatokat közöl 6.300 meteorológiai állomásáról, illetve az óceánok hőmérsékletét figyelő hajós bázisállomásokról, valamint az antarktiszi kutatóállomásáról. Ezen adatokat egy központi számítógép dolgozza fel, s számítja ki a hőmérsékleti anomáliákat leíró adatokat. Többek között ezen számítások alapján készítették el a közelmúltban közzétett ábrákat is.

Az eredeti cikk IDE KATTINTVA elolvasható.